Seni Seviyorum/Beni Sev

Aylin Zaptçıoğlu

06 Nisan - 13 Mayıs 2023

“Bak, sana çiçek getirdim. Tohumlarını kendim ektim, suladım, tohumun filiz vermesini bekledim; sana layık olacağını düşündüğüm bir çiçek açana kadar baktım ona. Şimdi onu sana veriyorum. Seni seviyorum, (beni sev).”

 

Söylemesi gerçekten zor mu? Bunu söylerken karşımızdakinden ne bekliyoruz, ona nasıl bir anlam yüklüyoruz? Ya da aslında duymak istediğimiz ne? Sevilme isteği; görülme, kabul edilme ihtiyacının izdüşümü olan, epey tanıdık bir his. Bu yolda kendiliğimizden vazgeçtiklerimiz ve öğrendiklerimiz zamanla kişiliğimizi oluşturuyor.

 

Her kişi olgunluğa eriştiğinde, öncelikle çocuklukta karşılaştığı bu sevilme isteğiyle farklı baş ediyor. Güvende hissetmediğimizde katmanlarımızı kapatıp ara yüzler oluşturabiliyoruz. Bu yarattığımız kişiliğe inanmak için kendi duygularımıza da yabancılaşabiliyoruz.

 

Aylin Zaptçıoğlu’nun x-ist’teki yeni sergisi Seni Seviyorum/Beni Sev, sevilme ve kabul görme ihtiyaçlarının alt katmanlarını ele alıyor. Seramikten pirince kadar pek çok malzemenin bir arada kullanıldığı, sanatçının giderek üç boyutlu olarak kurguladığı bu dünyada yumurta, bitkiler, çiçekler ve gözler gibi son zamanlarda Zaptçıoğlu’nun eserlerinde sıklıkla karşımıza çıkan, yaşama ve içe bakışa dair imgeler görülüyor. Hayvan ya da insan figürleri yeni doğurmuş ya da hamile halleriyle yaratım temsilleri olarak yerlerini almışken, tek başına duran figürlerde bir memnuniyetsizlik sezilmiyor; aksine kendini tanımaya çalışan bu karakterler, iç dünyalarında huzurlu bir yalnızlığa sahipler. Onların asıl amacı belki de kendilerini sevecek kadar iyi tanıyabilmek.

 

13 Mayıs’a kadar sürecek olan Seni Seviyorum/Beni Sev insanın kendi iç dünyasına dürüstçe bakmasıyla başlayıp varlığını bir bütün olarak kabul etmesiyle biten bir yol arayışı üzerine.

Seni Seviyorum/Beni Sev

Tuval bezi üzerine yağlıboya, 85 x 45 cm

Seni Seviyorum/Beni Sev

Tuval bezi üzerine yağlıboya, 85 x 45 cm

Katmanlar ve Arayüzler

Papier mache, beton alçı, ahşap macunu, 20 x 14 x 6 cm

Katmanlar ve Arayüzler

Çam iğnesi, suni ipek ip, balmumu, 11 x 26 x 19 cm

Katmanlar ve Arayüzler

Ahşap, macun, pirinç, 18.5 x 22.5 x 10.5 cm

Katmanlar ve Arayüzler

Çam iğnesi, suni ipek ip, balmumu, Değişen boyutlar

Katmanlar ve Arayüzler

Stoneware, pigment, 18 x 11 cm

İsimsiz

Stoneware, pigment, polimer kil, 20 x 17 x 13 cm

İsimsiz

Stoneware, pigment, 13 Ø x 16.5 cm

İsimsiz

Stoneware, pigment, 12.5 Ø x 12 cm

İsimsiz

Stoneware, pigment, 19 x 18.5 x 14.5

Doctor's Lady II

Stoneware, pigment, kumaş, cam boncuk, 10 x 32 x 12.5 cm

Katmanlar ve Arayüzler

Pirinç bakır, 27.5Ø x 23 cm

İsimsiz

Polimer kil, bakır, pirinç, beton, 140 x 50 x 50 cm

Doctor's Lady

Tel, elyaf, kumaş, cam boncuk, 180 x 60 x 45 cm

Ötüm Örtüsü

Dokuma kumaş, metalik ip ,cam boncuk, ahşap, 800 x 250 cm

Anne

Stoneware, pigment, 41 x 52 x 24 cm