Sanatçı Duyurusu I Tayfun Gülnar

Şubat 2017

x-ist, yeni yılda genç ressam Tayfun Gülnar’ın galeri bünyesine katıldığını bildirmekten mutluluk duyar.

1992 İstanbul doğumlu sanatçı, Avni Akyol Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü’nden 2009 yılında mezun olduktan sonra lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nde aldı.

 

Renklerin kaybolduğu, alternatif bir evreni tuvallerine aktaran genç sanatçının son dönemde serilere ayırdığı çalışmaları “Eternal Cycle”, “Invasion” ve “Demolish” olarak birbirini takip eden olaylar örgüsü etrafında şekilleniyor.

“ ‘Eternal Cycle’ serisinde toplumun bilinçaltına ektiği verimsiz tohumlarla korku elde eden güç sahiplerini ve kötü bir yönetimin sebep olduğu olaylarla ilgili sahneler barındırır. Bu seri kargaşanın psikolojik etkilerini yaşayan bir toplum düzeni kurgusu içerir. Bir görgü tanığı, eşitsizlik, ayrımcılık, şiddet gibi toplumsal problemleri yaşayan bir coğrafyadan bahsetmektedir. Bıçaklar kaosa hizmet ederken ortadan ikiye bölme işlemini hızlandırır. ‘Invasion’ serisinde istilacılar, yayılmakta olan yıkımın kirli derinliklerinden gelen bir hastalığı, yozlaşmayı, körü körüne inanılmış olanı her yere taşımaktadırlar. Bu da çürümekte  olan bir toplum düzeninin yarattığı karanlık olaylar örgüsünü işaret eder. ‘Demolish’ serisi ise tüm bu çatlakların arasından sızan kargaşa karşısındaki suç, şiddet ve yıkımın, zarar verici etkilerini haber verir.”

-Tayfun Gülnar

 

Sanatçının katıldığı karma sergiler arasında “Küçük İşler 3” ve “Genç Kuşak 3”, KAV Genç Sanat, (Ankara, 2014), Genç Etki 15, KAV Genç Sanat, (Ankara, 2015), “Görgü Tanıkları”, REM Art Space, (İstanbul, 2015),

“Küreler”, Chottomatte Galeri, (İstanbul, 2015), “Yeni Jenerasyon II”, EKAV Sanat Galerisi, (İstanbul, 2016) yer alıyor. Contemporary Istanbul’16 fuarına da REM Art Space’le katılan sanatçının, x-ist’teki ilk kişisel sergisi 2018 yılında gerçekleşecek.